Regulatör Nedir

REGÜLATÖR NEDİR?

Şehir şebeke voltajının düşük,yüksek veya değişken olduğu tüketim noktalarında voltaj regülatörü kullanılır.

Şebeke voltajının normal yada istenen seviyede göründüğü ancak tüketim miktarının değişimi ile bu voltajın değiştiği durumlarda voltaj regülatörü kullanılır.

Şebeke voltajının normal yada istenen seviyede olduğu ancak tüketim noktasında bağlı bulunan cihazların sağlıklı çalışmasının istenmesi, olası voltaj değişimlerinden kaynaklanabilecek risklerden korunmak istenmesi durumunda voltaj regülatörü kullanılır.


Voltaj regülatörü şehir şebeke voltajının düşük , yüksek veya değişken olmasından etkilenmeyen ve çıkış voltajını istenen seviyede sabit tutan elektronik veya elektromekanik yapıda üretilmiş elektrikle çalışan bir cihazdır.

Farklı yapısal özelliklerde imal edilen regülatörler mevcuttur. Bunlar servo kontrollü, mikro işlemci kontrollü, manual şalterli, röleli, igbt kontrollü ve thyristor kontrollü olarak gruplandırılabilir.

Bu grupların birbirlerine göre avantajları ve dez avantajları söz konusudur. Teknolojik gelişmeler ile beraber en avantajlı ürün grubu thyristör kontrollü voltaj regülatörleri piyasa adı ile Statik Voltaj Regülatörleri olmuştur.

Çalışma hızı, ömrü, sesi, sıcaklığı, limitleri, alternatiflerine göre çok üstündür. Bakım onarım maliyeti , diğerlerine göre çok düşüktür.

Varsan Statik olarak voltaj regülatörlerimizde thyristör kontrollü üstün yapıya ek olarak kullanıcıların en iyi verimi, en iyi korumayı ve en hızlı bilgiyi alması amacı ile extra donanımlar kullanmaktayız.